مواد شیمیایی

مواد شیمیایی

آشنایی با مواد شیمیایی

در تعریف مواد شیمیایی می توان بیان داشت این اصطلاح برای ترکیباتی که دارای خواص نسبتا پایدار و منحصر بفرد هستند, کاربرد دارد. این مواد می توانند به صورت آلیاژ, ترکیب با سایر مواد یا ساده دیده شوند. سه حالت کلی ماده(جامد, مایع یا گاز) در رابطه با مواد شیمیایی نیز صادق است. ماده ی شیمیایی می تواند به صورت طبیعی در محیط زیست ما دیده شود( در این حالت به آن ها مواد شیمیایی آلی گفته می شود)  یا به صورت مصنوعی و تحت فرایند های خاص, در آزمایشگاه ها تولید شود( در این صورت به آن ها مواد شیمیایی معدنی گفته می شود).

برخی مواد دارای درجه خلوص به نسبت بالا( الماس, سدیم کلرید, طلا) هستند و برخی دیگر دارای ناخالصی های بیشتری می باشند.

از ترکیبات شیمیایی در زمینه های مختلفی بهره برداری می شود و هر ماده را با توجه به ویژگی های خاصی که دارد می توان در فعالیت های صنعتی مختلف بکار برد. در این مقاله به بررسی و معرفی برخی از مواد شیمیایی و کاربرد های آنها در صنایع مختلف می پردازیم.

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی را تحت عنوان موادی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند می شناسیم. برخی از کاربردی ترین مواد شیمیایی که در حال حاضر توسط دانشگاه, آزمایشگاه های تحقیقاتی یا آزمایشگاه های تشخیصی طبی و یا در صنعت تولید دارو مورد استفاده قرار می گیرند, شامل: گاما آمینوبوتیریک اسید, 2 پیریدین کربوکسیلیک اسید مرک, پی کلرانیل, پیروکتکول ویولت, پیروگالول رد, پورین, پیریمیدین, 4 یدو بنزوئیک اسید, یدوفرم و هزاران ماده ی شیمیایی موثر و کاربردی اشاره کرد.

طبقه بندی مواد شیمیایی

موادی که تحت عنوان ماده ی شیمیایی از آن یاد می شود را می توان در دو دسته ی کلی تقسیم بندی کرد. هر یک از این دسته ها در زمینه و فرایند کاملا بخصوص مورد استفاده قرار می گیرند. این دو دسته را می توان در شاخه های شیمی آلی و شیمی معدنی معرفی کرد. در این مقاله به طور کلی به معرفی و بیان ویژگی های برخی از کاربردی ترین حوزه های استفاده از مواد شیمیایی در صنایع مختلف می پردازیم. همچنین در ادامه برخی از محصولات شیمیایی مورد استفاده ی صنایع مختلف و  برند های معتبر تولید کننده ی آنها را معرفی کرده و در آخر بهترین روش برای دسترسی به محصولات با کیفیت و دارای اصالت را معرفی خواهیم کرد.

مواد شیمیایی
مواد شیمیایی

مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی صنعتی را برعکس اسم آنها, در زمینه های غیر صنعتی هم مورد استفاده قرار می دهند. این مواد  زیر شاخه های بسیاری دارند از جمله: حلال های صنعتی قطبی و غیر قطبی, پوشش ها, جوهر ها, رنگ ها, بازدارنده های حریق, مواد معطر, روان کننده ها, رسانا ها, تثبیت کننده ها,نرم کننده ها و عایق ها.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی

از جمله برندهای معتبر این مواد در جهان، می توان به فلوکا, مرک و سیگما آلدریچ اشاره کرد. این مواد را با درجه بندی های آزمایشگاهی مختلف در مراکز تشخیصی طبی, دانشگاه ها و صنایع مورد استفاده قرار می دهند. مراکز تولید این مواد در ایران, در شهرهایی از جمله  مشهد, تبریز, تهران, کرج, رشت, شیراز و اصفهان واقع می باشد. مزیت وجود این مراکز در داخل کشور, تولید مواد مورد نیاز صنایع آزمایشگاهی, با قیمتی بسیار کمتر از نمونه های مشابه خارجی می باشد.

مواد شیمیایی غذایی و دارویی

این مواد را می توان واحد های اساسی سازنده تمام عناصر جهان هستی معرفی کرد. این مواد با سلامت افراد مختلف جامعه در تعامل هستند, به عنوان مثال افزودن نگهدارنده های شیمیایی به مواد غذایی می تواند باعث افزایش مدت زمان نگهداری ماده ی غذایی شود یا اضافه کردن رنگ دهنده یا طعم دهنده های خوراکی, باعث جذابیت و خوش طعم تر شدن مواد غذایی می شوند.

همچنین برای افزایش ایمنی مواد غذایی نیز می توان از این مواد شیمیایی بهره مند شد , زیرا آنها قادر به مهار رشد میکروارگانیسم ها در مواد غذایی هستند. در صنعت دارو نیز استفاده از این مواد باعث فراهم آمدن پتانسیل تولید داروهای مختلف شده است و به لطف حضور ترکیبات شیمیایی بسیار متنوع, صنعت داروسازی پیشرفت های چشمگیری در سال های اخیر داشته است. برخی از ترکیبات شیمیایی نقش پیش ساز برای تولید سایر مواد دارویی دارند از جمله کوکائین یا هروئین, که در تولید سایر داروهای ضد درد مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی چند نوع از مواد شیمیایی و ویژگی های هریک از این مواد

پس از اینکه کاربرد های مختلف انواع مواد شیمیایی را دیدیم, به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

گاما آمینو بوتریک اسید

گاما آمینو بوتریک اسید, را با نام اختصاری GABA نیز می شناسند. این ماده یک آمینو اسید طبیعی است که در بدن وظیفه ی مهار کنندگی انتقال پیام عصبی( نقش ناقل عصبی) را برعهده دارد. زمانی که فرد دچار تشنج می شود نیز مسئول اصلی فرایند رخ داده , GABA می باشد. این ماده دارای ویژگی ها و کاربرد های مختلفی است از جمله: کاهش فعالیت سلول های عصبی, ایفای نقش آرام بخشی در مغز و پیشگیری از بروز اضطراب, بهبود وضعیت خواب, مهار و بهبود چاقی و کبد چرب, ایجاد اثرات ضد تشنجی و پیشگیری از بروز آن, بهبود وضعیت رشد مغزی در کودکان و کاهش سرعت فرایند پیری در مغز, استفاده از گابا در صنعت داروسازی, تولید مواد بهداشتی و مکمل های مصرفی, استفاده به صورت افزودنی در مواد غذایی مختلف همچون شیر.

پیریدین کربوکسیلیک اسید

پیریدین کربوکسیلیک اسید , را با نام های دیگری از جمله پیکولینیک اسید نیز می شناسیم. این ماده دارای فرمول شیمیایی C6H5NO2 است و جرم مولی آن 123.11 می باشد. از نظر شکل ظاهری نیز به صورت های پودر یا کریستال هایی با دانه ی ریز و بدون رنگ تولید خواهد شد. از این ماده برای فرایند های سنتز, استفاده می شود. از نظر ایزومری نیز می توان دو ایزومر برای این ماده معرفی کرد که 3 پیریدین و 4 پیریدین کربوکسیلیک اسید نام دارند.

پی کلرانیل( p-chloranil)

پی کلرانیل( p-chloranil) را با نام های دیگری از جمله tetrachloro-p- benzoquinone نیز می شناسند. فرمول شیمیایی این ماده به صورت c6cl4o2 بوده و در دمای 20 درجه سانتی گراد دارای قابلیت انحلال نسبتا خوب است. این ماده به صورت پودر و در محیط های آزمایشگاهی قابل استفاده است.

پیروگالول

پیروگالول رد نیز یکی دیگر از مواد شیمیایی کاربردی در حوزه ی صنایع رنگ مو( آرایشی) و رنگ مواد بخیه( بهداشتی و پزشکی) است. این ماده همچنین به عنوان یک احیا کننده ی بسیار قوی شناخته می شود. محلول قلیایی این ماده اکسیژن هوا را جذب کرده و سپس رنگ بنفش آن تغییر می کند. این خاصیت پیروگالول را می توان برای سنجش میزان غلظت اکسیژن در هوا مورد استفاده قرار داد.

روتنیوم

روتنیوم نیز یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی موجود در طبیعت است. این ماده در گروه عناصر واسطه قرار دارد. روتنیوم را به عنوان یکی از کاتالیزور های شیمیایی موجود, در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می دهند.

آکریدین

آکریدین, یک ترکیب دارای نیتروژن است و به صورت پودر سفید رنگ دیده می شود. فرمول شیمیایی این ماده C13H9N1 است و در دمای 106 تا 110 درجه سانتی گراد ذوب می شود. از نظر ایمنی این ماده را در دسته ی مواد خطرناک قرار داده و برای صنایع رنگ آمیزی و در واقع تشخیص های میکروسکوپی( آکریدین نارنجی دارای خاصیت انتخابی برای رنگ آمیزی اسید نوکلئیک است) کاربرد دارد.

مواد شیمیایی
مواد شیمیایی

شرکت ها و برند های معتبر در زمینه ی تولید و عرضه ی مواد شیمیایی

Merck یکی از شرکت های معروف تولید کننده ی محصولات شیمیایی و دارویی در کشور صنعتی آلمان است. شهر دارمشتات محل تاسیس و قرارگیری دفتر اصلی این شرکت می باشد. در آمریکای شمالی نیز این شرکت را با نام EMD chemicals می شناسند. جالب است بدانید در سال 2015 سهام و در واقع شرکت سیگما آلدریچ به صورت تمام و کمال توسط شرکت مرک خریداری شد.

این شرکت در سراسر جهان فعالیت داشته و محصولات شیمیایی و دارویی مورد نیاز شرکت های دیگر را تولید و به سراسر کشور ها صادر می کند. مجموع دارایی این شرکت رقمی معادل با 42.13 بیلیون دلار است.

در حال حاضر این شرکت در کشور های آفریقایی, اروپا, آسیا , اقیانوسیه و آمریکا فعالیت دارد. این شرکت را با نام پیشگام تولید کننده ی مورفین در قرن 19 میلادی و همچنین دارای انحصار تولید کوکائین, در برهه ای از زمان, می شناسند. در زمینه ی پیشرفت های روش ها و توسعه ی مواد کروماتوگرافی, شرکت مرک دارای نقش بسزا و غیر قابل چشم پوشی می باشد.

این شرکت حاصل ادغام دو شرکت سیگما و آلدریچ می باشد که در سال 1975 با هم یکی شده و تحت عنوان شرکت سیگما آلدریچ(sigma-aldrich) وارد عرصه ی علوم زیستی و تولید محصولات کاربردی در زمینه ی داروسازی و زیست فناوری شدند. این شرکت توانسته است در بیش از 40 کشور دنیا حضور پیدا کرده و حدود 9600 پرسنل در این مجموعه ها مشغول به فعالیت می باشند. دفتر مرکزی این شرکت در کشور ایالات متحده ی آمریکا و به صورت مشخص در شهر سنت لوئیس واقع شده است.

 

خرید و فروش مواد شیمیایی

در حال حاضر و با توجه به پیش بینی های انجام شده توسط کارشناسان, با توجه به افزایش بسیار بالای تقاضا و نیازمندی به مواد شیمیایی, وارد شدن به این عرصه طی دو دهه ی اخیر, یکی از بهترین فرصت های خرید مواد شیمیایی و فروش مواد شیمیایی را برای متقاضیان این زمینه فراهم کرده است. فعالیت های خرید و فروش محصولات شیمیایی, می تواند با سود دهی قطعی و امنیت شغلی بالا جهت سرمایه گذاری, همراه باشد.

قیمت روز مواد شیمیایی

در زمینه ی قیمت روز مواد آزمایشگاهی و شیمیایی و بر اساس نوساناتی که در زمینه ی ارز رخ می دهد, می توان بیان داشت بسته به نوع ماده ی شیمیایی مورد نظر, مارک و کشور مبدا تولید کننده ی ماده ی خاص, قیمت ها متفاوت خواهند بود.

در طی سال های اخیر و به دنبال ایجاد تحریم های شدید از سمت کشور های اروپایی و ایالات متحده ی آمریکا, اجناس این کشور ها به ندرت در ایران یافت می شوند و بیشتر واردات در این زمینه یا به عبارتی انحصار بازار ایران در مواد شیمیایی, به کشور های آسیای شرقی ( به خصوص کشور چین) تعلق گرفته است. شما می توانید از شرکت های وارد کننده  و صادر کننده ی ترکیبات شیمیایی, جهت کسب اطلاعات در زمینه ی محصولات شیمیایی و قیمت به روز مواد, اطلاعات لازم را کسب کنید.

کشور های دخیل در واردات و صادرات مواد شیمیایی ایران

ایران, پس از برقراری تحریم های شدید توسط کشور های اروپایی و آمریکا, به ایجاد پل ارتباطی با کشور های همجوار همچون ترکیه و سایر کشور ها همچون چین و هند روی آورده است. جالب است بدانید واردات و صادرات مواد و محصولات شیمیایی یکی از سود آورترین و مفید ترین تجارت های حال حاضر است. این مهم را می توان با توجه به نیاز روزافزون جهان به مواد شیمیایی و گسترش کاربرد های آنها در زمینه های مختلف توجیه پذیر دانست.

در واقع می توان به قطع بیان کرد در تمامی زمینه ها و فعالیت های صنعتی و غیر صنعتی, نیاز به مواد و محصولات شیمیایی روز افزون بوده و نمی توان نقش پر رنگ آنها را در زندگی انسان امروز نادیده گرفت. بیشترین سهم واردات کشور در سال های اخیر به کشور چین و سپس کشور های هند, آلمان و ترکیه تعلق می گیرد و به صورت متقابل صادرات زیادی نیز به این کشورها انجام می شود.

خلاصه

با توجه به تحریم های شدید کنونی, دسترسی به مواد شیمیای دارای کیفیت و اصالت, امری به نسبت دشوار است. شرکت شیمی بان آوش با سابقه ی درخشان در زمینه ی واردات , فروش و عرضه ی محصولات شیمیایی بسیار باکیفیت, یکی از بهترین مراجع حال حاضر کشور جهت تهیه ی مواد شیمیایی مورد نظر می باشد. این شرکت با مراکز آزمایشگاهی,دانشجویان, شرکت های داروسازی و شرکت های فعال در زمینه ی تولید و فروش مواد شیمیایی همکاری داشته و محصولات مورد نظر را برای نهاد های مذکور فراهم میکند.

افرادی که به دنبال تهیه ی محصولات شیمیایی هستند می توانند به وب سایت این شرکت با آدرس WWW.shimibsnavash مراجعه کرده و از اطلاعات ارائه شده در زمینه ی قیمت ها, محصولات اصلی برند های خاص و دریافت سفارشات  متنوع, بهره مند شوند. امکان سفارش محصولات مورد نظر به صورت آنلاین از طریق وب سایت این شرکت انجام می گیرد.

مواد شیمیایی
منو
بستن

سبد خرید

اخیرا مشاهده شده

بستن

بستن

دسته بندی ها

استعلام قیمت
×
خانم محمودی (09196425117) Whatsapp chat
خانم دهقانی (09332693843) Whatsapp chat
1 +
FAQ
Call Now Button